Home Staging kluczem do szybkiej i zyskownej sprzedaży nieruchomości

Narodził się w USA, spopularyzował w Europie Zachodniej, w Polsce staje się coraz bardziej popularny.

Home staging to profesjonalne narzędzie, które pomaga sprzedać lub wynająć nieruchomość. Celem jest, aby została ona sprzedana lub wynajęta szybciej i za wyższą cenę, przy minimalnym nakładzie finansowym ze strony sprzedającego.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gust sprzedających niekoniecznie jest zgodny z gustem przyszłych nabywców lub najemców. Nasze ulubione figurki kotków czy intensywnie fioletowe ściany nie muszą podobać się wszystkim. Potrzebny jest więc ktoś, kto oceni nieruchomość nie mając z nią żadnych emocjonalnych więzi, kto wskaże plusy i minusy. Nie można mylić home stagingu z dekorowaniem mieszkania. Chodzi tu przede wszystkim o to, by jak najbardziej zneutralizować wnętrze i zadziałać na podświadomość zainteresowanych. Zadaniem home stagerów jest profesjonalne przygotowanie i zaaranżowanie wnętrza, aby wydobyć jego potencjał oraz podkreślić wszystkie zalety poprzez właściwie dobrane dekoracje, meble i kolory. Nie zawsze rekomendowany jest generalny remont. To co sprzedaje mieszkanie to otwarta przestrzeń, duża ilość światła i dobry stan ogólny.  Często przesunięcie mebli lub zmiana kolorystyki powoduje, że optycznie wygląda ono na większe i jaśniejsze. Usuwając z pomieszczenia niektóre elementy wprowadza się poczucie ładu, a stosując tkaniny nadaje się mu przytulności.

Tym samym, mieszkanie staje się bardziej pożądane przez potencjalnych nabywców. Rolą home stagingu jest sprawienie, by kupujący (lub wynajmujący) już od pierwszej chwili mogli sobie wyobrazić siebie jako mieszkańców odwiedzanego wnętrza. Poza tym, mimo dużego popytu na rynku nieruchomości, warto zadbać o to, by cena mieszkania była dobra, a odwiedzający je klienci byli pod wrażeniem tego co zobaczą. Zwłaszcza, że decyzję o zakupie podejmuje się podobno w ciągu pierwszych 90 sekund!

Jednym z elementów usługi home staging jest również profesjonalna sesja fotograficzna, dzięki której nieruchomość wyróżni się w gąszczu mało atrakcyjnych ogłoszeń. Pamiętajcie, że to właśnie zdjęcia są reklamą oferty – zachęcają i przyciągają kupujących (lub wynajmujących) do obejrzenia mieszkania na żywo.

Im dłużej mieszkanie przebywa na rynku nieruchomości, tym bardziej jego cena spada. Natomiast koszt usługi home stagingu jest zwykle niewielki – szacuje się go na 1-2,5% wartości mieszkania/ domu, gdyż maksymalnie wykorzystuje się tutaj zastane meble i inne elementy wyposażenia.

 

hs_6

Podsumowując, home staging to:

  • ocena, gdzie leży problem i dlaczego nieruchomość nie cieszy się zainteresowaniem,
  • wydobycie mocnych stron nieruchomości i pokazanie jej potencjału,
  • minimalne koszty oscylujące w granicach 1-2,5% wartości sprzedawanej nieruchomości,
  • czyste, schludne, gotowe do zobaczenia przez zainteresowanych kupnem/ wynajmem wnętrze,
  • dobre pierwsze wrażenie potencjalnych nabywców/ najemców,
  • wystrój mieszkania trafiający w gusta zdecydowanie większej liczby kupujących/ wynajmujących,
  • profesjonalnie zrobione zdjęcia zwiększające zainteresowanie ofertą,
  • szybsza sprzedaż/ wynajem,
  • sprzedaż/ wynajem droższy o 10-15% w stosunku do ofert konkurencyjnych.

 

hs_1

hs_2

hs_4 Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *